Devrimci Değil Evrimci Bir Telefon iPhone5

Devrimci Değil Evrimci Bir Telefon iPhone5
Apple’da Tim Cook’un, sahneyi Philip W. Schiller’e bırakmasının ardından, ekrana iPhone5 görüntüsünün yansımasından itibaren tüm dünyada tartışmalar başlamıştı. Azımsanamayacak sayıda kimi iPhone meraklısı “cihazın bir kaç donanım ve yazılım yükseltilmesi hariç iPhone4S modelinden radikal bir farklılığı olmaması” yüzünden yaşadıkları düş kırıklıklarını anlatırken, kimileri de iPhone5’i beğendiğini ve çıkar çıkmaz alacağını paylaştı sosyal medyada.

Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliği, heyecanla beklenen iPhone5 açısından düş kırıklığı gibi görülebilir ancak büyük resme bakmalı! Tabii olumlu-olumsuz görüş belirten hemen herkesin cihazdan bir tane edinme güdüsü taşıdığı da su götürmez bir gerçek. Zaten bunun bilincinde olan Apple firması, ürünün ay sonuna kadar 10 milyon satarak yeni bir rekora imza atması beklentisinde.

Kişisel olarak iPhone5’in, elimdeki iPhone4S’i değiştirmem için beni yeterince ikna edemediğini düşünmekle birlikte cihazın, özellikle henüz iPhone telefonu olmayan bir kitle için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Daha eski iPhone modellerinden birine sahip olanlar da, mevcutlarından çok daha hızlı, ekranı daha geniş, daha hafif ve daha gelişkin ses ve bağlantı aparatlarına sahip bir telefonla model ve ‘statülerini’ yükseltme şansım yakalayacak. Ancak bunların hepsinden daha önemlisi, mobil hizmeder açısından tüm rakiplerinden çok daha zengin bir müzik, film, dizi, oyun gibi içerik ve uygulama portföyünü deneyimleme olanağına kavuşacaklar.

Aslında Apple’m etkinliğin sadece yüzde 4O’lık bir süresini iPhone5’e ayırması ve kalan süreyi ise iPod Nano ve Touch modelleri ile uygulamalar için kullanması, ilginç bir noktayı işaret ediyor. Steve Jobs’un ölümü sonrası artık sunumları ekip olarak yapan Apple yönetimi, olayı sadece bir cihaz lansmanı olarak planlamanın çok ötesinde bir deneyimler toplamı ve bunun nimetlerini anlatabilmenin derdinde.

Evet, Jobs’un başrolde olduğu ilk iPod, iPhone, iPad ve MacBookAir’ın lansmanlannın her biri birer devrimdi. Ancak onların devamı niteliğinde olan iPhone5 gibi lansmanlar da, bu devrimlerin birer aşama daha ileriye götürülmesi anlamına geliyor. Günümüzde bir akıllı telefon alırken artık en çok dikkat edilmesi gereken husus, cihazla birlikte ne tür içerik ve uygulamalara erişileceğidir. Bu bağlamda Apple’ın yeni iPhone modelleri üzerinde devrimci değişikliklere gitmemesi, mevcut içerik ve uygulama portföyünün etkin kullanımı açısından çok önemli. Tersi durumda, yeni telefon için ayrıca içerik ürettirmek ya da telefon sahiplerini sınırlı bir portföyle karşılamak var ki bunu bugünün kullanıcısına kabul ettirmek oldukça güç.

Dolayısıyla, olayı ‘devrimci’ bir iPhone lansmanından ziyade Apple’ın cihaz, içerik, uygulama, sanal mağazalar ve tüm bunların arşivlendiği bulut (iCloud) sisteminden oluşan bir eko-sisteme ilişkin güncelleme ve yeniliklerin tanıtıldığı ‘evrimci’ bir etkinlik olarak görmek lazım ve Apple bugün itibarıyla, bu eko-sistemi en iyi resmeden firma konumunda. Yani iPod, iPhone, iPad ya da MacBook alarak Apple dünyasına adımını atan bir kullanıcı, müzik, film, kitap, dizi, oyun, radyo, ders, vd. içerik ihtiyacını iTunes Store arşivi veya AppStore’un devasa uygulama dükkanından karşılayabiliyor. Ayrıca bu uygulama ve içerikleri iCloud sisteminde tutarak onlara dilediği zaman dilediği cihazdan erişebiliyor.

Bu açıdan bakıldığında iPhone5, tüm bu toplam deneyimin en önemli parçası olsa da, tek başına bir anlam ifade etmiyor. Zaten etseydi, bu lansmanda hayal kırıldığı yaşayanlar çoktan başka akıllı telefonlara yönelirdi. Böyle olmamasının nedeni ise, kullanıcıların Apple cihazları üzerinde kendi yarattıkları ya da satın aldıkları içerik ve uygulamalarla edindikleri deneyim ve bunun getirdiği alışkanlıkları farklı bir ortamda bulamama riskidir ki bu gelişmelere bakarak Apple’ın önümüzdeki dönemde kendi müşteri portföyünü korumak uğruna bu toplam deneyimi daha çok vurgulayacağım ve gelecek lansmanlan yine bu büyük resim üzerinde kurgulayacağını söyleyebiliriz.

Yazarın notu:

* Bu yazıyı yazma sürecinde zihnimi açan iki güzel Apple yazısını da bu vesile ile paylaşayım:

 iPhone 5 proves Apple is Stili Innovating-in Its Own Way

• Tim Cook’s Apple: A Perfectiy Ordinary Company ** Bir de A.B.D.’de ABC TV kanalının talk şov sunucusu Jimmy Kimmel, İPhone5 lansmam öncesi vatandaşa İPhone4S’i İPhone5 olarak tanıtıp ‘yeni telefon’ hakkında görüşlerini aldığı röportajları da izlemenizi öneririm.