Yeni Medya 2012'yi Ektin Kullandı

Yeni Medya 2012'yi Ektin Kullandı
2012, Yeni Medya kavramının daha bilinir hale geldiği ve tüm hizmet araçlarıyla etkin kullanılmaya başlandığı atılım yılı oldu. İşte Yeni Medya'nın üç büyüğü Google, Twitter ve Facebook’a göre yılın en önemli gelişmeler...

OCAK

17-1 ABD’de ‘telif ihlallerini önlemek9 amacıyla Kongre’nin gündemine alman SOPA ve PIRA, kısaltmalarıyla bilinen yasa taşanları, İnternet kuşağım ayağa kaldırdı! Google, Wîkipedia, Wordpress ve Blogspot tasarıyı protesto için sitelerini kapattı ya da sanal eylemler yaptı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ‘Biz artık internetin karşısında değil yanında yönetimler istiyoruz!’ konulu mesajına Facebook’ta 500.000 kişi tarafından destek verildi ve 100.000 yakın kişi tarafından paylaşıldı. Twitter’da SOPA ve PIPA sözcükleriyle ilgili 4 milyonun üzerinde tweet atıldı. Ve tüm bunların sonunda arkasındaki güçlü lobilere rağmen tasan Obama tarafından onaylanmayarak rafa kaldırıldı.

ŞUBAT

Los Angeles’ta bir otel odasında ölü bulunarak hayranlarını şok eden ünlü şarkıcı Whitney Houston, dünyanın her yanından paylaşılan 4 milyonun üzerinde tweet ile son yolculuğuna uğurlandı.

MART

ABD’li kısa film yönetmeni Jason Russell tarafından ‘Joseph Kony adlı caninin Uganda’da işlediği çocuk kaçırma sorununa dikkat çekmek9 amacıyla çekilip Youtube’a yüklenen video 90 milyonun üzerinde izlendi. Duygusal tondaki videoyu izleyenler, ABD yönetiminin Kony sorununa karşı duyarlı olması ve hatta Uganda’ya darbe yapması konusunda ciddi bir kamuoyu baskısı yarattılar. Ancak daha ABD yönetimi harekete geçmeden kamuoyu ikiye bölündü ve kampanyaya karşı olanların sayısı hızla artmaya başladı. Kony 2012, geldiği nokta itibarıyla ‘Yeni Medya tarihinin en büyük mampülasyonlarmdan biri9 olarak değerlendiriliyor.

Ünlü İngiliz Ansiklopedisi Britarınica, 244 yılın ardından kağıt baskısına son vererek bundan böyle sadece İnternet ortamında yayıncılığa devam edeceği açıklamasıyla en büyük rakibi online ansiklopedi Wildpedia ile olan rekabetinde büyük bir yara alarak bir dönemi kapattı.

NİSAN

30 milyon kişinin 1 milyarı aşkın fotoğrafım barındıran mobil fotoğraf paylaşım platformu Instagram, Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı.


MAYIS

Bünyesinde 1 milyarı aşkın kullanıcı bulunan sosyal medya platformu Facebook’un hisseleri, 104 milyar dolarlık piyasaya değeri ile halka arz edildi. Şirket, özellikle mobil alanda somut bir iş modeli olmaması nedeniyle halka arzın hemen ardından sert düşüşler yaşadı.

HAZİRAN

Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa ev sahipliğinde gerçekleşen 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası 12 milyon tweetük bir İletişim hacmi üretti. Final maçı sırasında saniyede atılan tweet sayısı 272.000 idi.

TEMMUZ

Güney Koreli şarkıcı PSY tarafından Youtube’a yüklenen Gangnam Style adlı parça 2012 yılında 1 milyar kez izlenerek dünyanın en çok izlenen İnternet videosu unvanım kazandı.

AĞUSTOS

Londra’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları, tarihin Yeni Medya üzerinden en yüksek etkileşimi olan Olimpiyat etkinliği oldu. Etkinlik süresinde 150 milyonun üzerinde ve Usain Bolt’un kazandığı 200 metre finali sırasında da saniyede 80.000 tweet atıldı.

EYLÜL

MTV Video Müzik ödülleri’nin sosyal medya üzerinden yapılan oylamayla seçilen ‘yılın en çok paylaşılan videosu’ ödülü için tam 52 milyon tweet oy kullanıldı.

ABD’li ergen şarkıcı Justin Bieber’in, beynindeki tümöre yenik düşen 6 yaşındaki minik hayranı Avalarına Routh’un ölümünün ardından attığı duygusal tweet, 300 binden fazla kez paylaşıldı.

EKİM

AvusturyalI Feüx Baumgartner’in yerden 39.000 metre yükseklikten saatte 1.342 km hıza ulaşarak ses duvarını aştığı 10 dakika süren atlayışını, Youtube üzerindeki canlı yayından tam 8 milyon kişi nefesini tutarak izledi.

KASIM

ABD’nin Kuzey Batı eyaletlerini vuran Sandy Kasırgası’na ilişkin 5 günde 20 milyonun üzerinde tweet atıldı ve kasırga sonrası en çok konuşulan konuların başında gelen ‘kan bağışı’ sözcükleri sayesinde insanlar hastanelere koşarak yaralılar için kan bağışında bulundu.

ABD Başkanlık seçimlerini 2. kez kazanan ve Yeni Medya’yı son derece etkin biçimde kullanan Barack Obama’nın zafer tweeti, 2OO’den fazla ülkeden yaklaşık 1 milyonun üzerinde kişi tarafından retweet edilerek tüm zamanların en fazla paylaşılan tweeti oldu.

ARALIK

Hıristiyan aleminin ruhani lideri Papa XVI. Benedict, Twitter üzerinden ilk tweetini atarak sosyal medyaya hızlı bir giriş yaptı. İlk tweetinde Hristiyanlan kutsayan Papa’nm takipçi sayısı ilk 5 günde 1 milyonu aştı.

2013 yılında sürade artması beklenen kullanıcı sayısının Yeni Medya’nm etki gücünü arttırması ise kaçınılmaz.